TADİLAT YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ 7 ALTIN KURAL | EV TADİLATI NASIL YAPILIR

Duyurular ve Haberler

TADİLAT YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ 7 ALTIN KURAL | EV TADİLATI NASIL YAPILIR


TADİLAT YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ 7 ALTIN KURAL | EV TADİLATI NASIL YAPILIR

EV TADİLATI YAPARKEN DİKKAT ETMEMİZ GERKEN 7 ALTIN KURAL

Merhabalar,
   Şuan burada olma sebebiniz eminim ki yuvanızda bazı yenilemeler yapmak için tadilata hazırlanıyorsunuz fakat: yapılacak işlemler konusunda ve anlaşacağınız ustalar ile ilgili birçok şüphelerdesiniz. Bende bu şüphelerinizi gidermek için mesleğimde kazandığım tecrübelerle size, 7 ALTIN KURAL ile yapmak istediğiniz tadilat ve dekorasyon ile ilgili dikkat etmeniz gereken aşama ve yolları sizler için hazırladım.

1) Not Alma.
2) Karar Verme.

3) Proje Hazırlatma.
4) Teklif İsteme.
5) Usta Arama.
6) Sonuç Kontrolleri.
7) Rahat Olun.

aşağıda detaylarıyla beraber anlattığım bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece yaptıracağınız tadilatı sorunsuz bitirmenize yardımcı olacaktır. Bu arada kararınız tadilat esnasında illa ki ufak tefek değişimlere uğrayacak ama bu aşamalarda almış olduğunuz notlarda sabit kalmanız sizi daha düzenli ilerleterek ve hayalinizdeki dekoru elde etmenizi sağlayacaktır. Şimdi tadilat esnasında dikkat edeceğiniz Altın Kurallarımız;
1.KURAL: Not Alma.

   İlk kuralımıza bir nebze düzenli olmakta diyebiliriz. Burada elinizde isteklerinizi rahatça yazdığınız ve muhatabınıza anlatabileceğiniz kalem ve defteriniz olmalı. Tadilat öncesi ve aşamasında elinizden düşürmeyip her adımınızı not etmeniz gerekli.

2.KURAL: Karar Verme.

   Bu aşama çok önemli ve tüm aşamaları etkileyen bir noktadır.  Bu aşamada evinizin hangi alanında neler yaptıracağınıza net olarak karar vermeniz gerekli. Ürünleri hangi alandan, renkleri hangi uygulamalarda kullanacağınızı tek tek not almanız gerekli. Böylelikle sabit bir düzen içerisinde ilerlemiş olacaksınız.

3.KURAL: Proje Hazırlatma.

   Evinizde yapacağınız tadilat ve dekorasyon uygulamalarında verdiğiniz kararları kendi kullanımınıza göre hangi ürünü ve ne şekilde istediğinizi görsel veya yazılı olarak ifade etmeniz gerekli. ÖRNEĞİN: mutfak dolabı yaptırırken kullandığınız gereçlerinizi kullanım şeklinize göre dolap kapaklarını, çekmecelerini ve alan dağılımını ihtiyaçlarınız doğrultusunda yerleşim yapmanız gerekli. Diğer bir örnekise salonunuzda kullanmak istediğiniz bir ünite var ise bunu tv’yi koymak istediğiniz duvara göre raf derinliğini-genişliğiniz ayarlamanız gerekir.
Bunları da yaparken ve konumlarken ihtiyaçlarınıza göre projelerinizi oluşturmanız gerekli aksi taktirde tadilat uygulamaları bittikten sonra pişmanlığa yer vermemiş olursunuz.

4.KURAL: Teklif İsteme.

  Bu dönemde uygulamak istediğiniz projelerinizi tamamladıysanız bu proje içerisindeki ürünleri ve oluşturduğunuz maddeleri ayrıntılı bir şekilde
teklifinizde sıralamanız gerekli. Tadilat ve dekorasyon işleri yapan firma/ustalarla görüşüp isteklerinizi almış olduğunuz notlarla onlara izah etmelisiniz. Ve tadilat olacak yeri kesinlikle yerinde görerek istişare etmelisiniz. Bu sıralamalarda isteklerinizi net olarak belirttiğinizi atlamayın. Aksi taktirde alacağınız maliyet hesaplamaları uygulama esnasında kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden elinize geçen teklif içeriğini dikkatli okuyup ve istekleriniz düzeyinde olduğuna bakarak kontrol etmenizi tavsiye ederim.
5.KURAL: Usta Seçimi.

   Bu aşama en kritik ve işverenlerin en çok sorun yaşadığı bir dönem. Çünkü hayallerinizi teslim edeceğiniz sanaatkar ve ehil bir usta değilse hayal kırıklığı yaşamanız maalesef kaçınılmaz olacak. Fakat bu tarz sorunu yaşamamak için seçeceğiniz firma/usta kişiyi iyi araştırıp ve verilen teklifte göstermiş olduğu hassasite dikkat etmeniz gerekli. Çünkü işini bilen usta ne vereceğini bilen kişidir. Bu yüzden teklif içerisinde isteklerinize detaylı bir şekilde cevaplar veren ve yapacağı uygulamaları ayrıntılı anlatan usta işi bildiğini gösterir. Tabi sadece teklifteki bu duruma bakarak ustamızı seçemeyiz bunun yanında seçeceğiniz ustanın referanslarıda bi o kadar önemlidir. Çünkü bir başkasını memnun eden usta sizin işlerde de pozitif izlenim bırakacağı yüksektir.

6.KURAL: Sonuç Kontrolleri.

   Tadilatınız için usta seçimine karar verdiyseniz bundan sonra yapmanız gereken tek şey not defterinizi yanınızdan ayırmayıp uygulama aşamalarında ustanızı kontrol ederek isteklerinizin yapımını gözlemlemelisiniz. Aldığınız notlarla uyumlu devam edilip edilmediğini kontrol etmelisiniz.
   Burada şunu belirtmek isterim ki ustanıza istediğiniz uygulamayı yaptırırken o uygulamaya zemin hazırlama çalışmasında çok fazla ustanıza karışmamanızı tavsiye ederim. Çünkü güvenip referans ile aldığınız ustanın kötü çalışma ihtimali yoktur. Bu yüzden yapılacak dekora zemin hazırlama detay ve bilgi isteyen bir işlemdir. Size istediğiniz uygulamayı yapmadan önce o dekora göre bir zemin hazırlaması gerekir. İşte bu aşamada müdahale ederseniz işini bilen birine işini öğretme konusunda soğuk bir ortam oluşturabilirsiniz. Siz sadece istediğiniz dekorun son aşamalarında gözlemleyerek müdahele gerektiği anda notlarınızı belirtmekten kaçınmayın.

7.KURAL: Rahat Olun.

   Eveet bu aşamaya kadar herşey gayet iyi ve güvenli bir şekilde devam ediyor. Yapmanız gerekenleri tamamlayıp ve tadilat için evinizi alt üst eden ustalar çalışmaya başladıysa büyük bir yol katetmişsinizdir. Stresinizi tahmin edebiliyorum biraz daha sakin olmaya çalışın. Çünkü sakin kalabilmek süreçler aşamasında size avantaj sağlayıp kontrollu devam etmenizi sağlayacak. Bu süreçte evinizin son halini merak ederken yaptırdığınız işlerin güvenim kazandırıp kazandırmadığı aklınızdan çıkmıyor farkındayım.
- bunlara çok fazla kafa yormayın.
Çünkü sizlere yukarıda anlattığım adımları uyguladıysanız, ne istediğinizi biliyorsanız ve güven ile tercih ettiğiniz ustanız işlemlere başladıysa rahat olun. Ustanıza evinizi teslim ederek kısa süreliğine konakladığınız yeni evde,
- ailenizle rahatça dinlenin.
Unutmayın ustanız sağlam-güvenilir bir sanaatkardır. Gözünüz arkada kalmadan işlerinizi ona teslim edin. Sadece arada bir ustanızı arayıp işlemlerin süreci hakkında bilgi ve teyit alın. Tadilat yapılan meskeninizi ziyarete gittiğiniz zamanlarda eli boş gitmemeniz çalışan ekip için enerji sağlayacaktır.

   Yukarıdaki yazımda sizlere yardımcı olmak için evinizde tadilat yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerekli hususunda kısa fakat önemli bilgiler vermeye çalıştım. Anlattıklarımdan yola çıkarak kıssadan hisse olarak evinizde yaptıracağınız tadilatta
- ben ne istiyorum?
- muhatabım beni nekadar anlıyor? 
sorularını temelinize oturtursanız vermiş olduğum 7 ALTIN KURALLAR da bu iki sorunuza kendiliğinden cevap verecektir. 
Blog yazım ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz İNSTAGRAM ve YOUTUBE hesabıma göz atabilirsiniz.
   Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim ayrıca verdiğim bilgiler de sizlere yardımcı olduysa ne mutlu bana. Her işinizde kolaylıklar olsun hoşça kalın. :)

__________________________________________________________________________________________________________
İZMİR DEKORASYON DÜNYASI 
olarak hazırlamış olduğumuz fikir yazımızı okuduğunuz için
çok teşekkür ederiz. Sizlerde bu tarz ve dahi nice DEKORASYON UYGULAMALARINA 
sahip olmak ve yaptırmak isterseniz aşağıda vermiş olduğumuz bilgiler ile bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. Hoşça kalın...

0232 484 1105  0542 211 0141  @izmirdekorasyondunyasi  //izmirdekorasyondunyasi
_______________________________________________________________________________________________

İzmirde tadilat yapan firmalar / İzmirde dekorasyon firmaları / İzmirde mutfak tadilatı yapan firmalar
İzmirde banyo tadilatı yapan firmalar / İzmirde anahtar teslim tadilat yapan firmalar / Yeni dekorasyon fikirleri
Yeni dekorasyon modelleri / İzmirde dış cephe yalıtım firmaları / Tadilat yaparken nelere dikkat etmeliyiz

 


E bültene Abone Ol

Tüm Kampayalar Hakkında İlk sizin Bilginiz Olsun!