ÇATI KİREMİT AKTARMA NASIL YAPILIR

Duyurular ve Haberler

ÇATI KİREMİT AKTARMA NASIL YAPILIR


ÇATI KİREMİT AKTARMA NASIL YAPILIR

ÇATI KİREMİT AKTARMA NEDİR, Çatı Aktarma Genelde Çatının Tamamıyla Elden Geçmesi Aynı Özelliklerde Çatı Ürünleri Kullanılarak Çatının Yenilenmesi İşidir.
   Çatı Aktarma kelimesi genelde .kiremit çatılar'da yapılan uygulamalar için kullanılır. Çünkü diğer kaplamalar için Çatı Aktarması demek yanlış bir kelime seçimi olur. Diğer uygulamalar için Çatı Kaplama Değişikliği denilebilir.
   Çatı Aktarmasında yapılan işler çatı omuz mahyaların sökülmesi, çatıdaki kiremitlerinin kontrolü, çatı su derelerinin kontrolü ve çürük tahtaların sökülmesi olarak adlandırabiliriz.
   Çatı Aktarma uygulamasında ise, sökülen Derelerin kelepçelerinin 50cm aralıklarla çakılması, Derelerin iniş ek maşon köşe gibi yardımcı montaj malzemelerinin kullanılarak sabitlenmesi montajının yapılması. Kiremit altına çuvallı ziftli muşamba'nın 10cm binili olarak serilmesi yada isteğe bağlı olarak ta membran çatı örtüsünün aynı şekilde uygulanması.Çatı Kiremitlerin dizimi ilk sıra ve dört sırada bir galvaniz tel ile telleyerek çivilenmesi veya kiremit özelliğine göre direkt olarak çivi ile sabitlenmesi. Çatı Kiremitlerinin dizimi sonrasında eksik kalan kiremitlerin yenisi ile tamamlanması. Çatı Omuz Mahyalarının dizimi yine eksik kalacak olan mahyaların yeni mahyalar ile tamamlanması. Çatı Mahyalarının kum çimento kullanılarak sıvanması. 
   Çatı bacalarının izolasyonu,Çatı çıkış kapağı ve güvercinlik (kuşluk) ların izolasyon yalıtımının sağlanması, Çatı Aktarma uygulamasının sonlanması bu işler ile sonlanır.

ÇATI AKTARMA NASIL YAPILIR

  İZMİR DEKORASYON DÜNYASI firması olarak yapmış olduğumuz çatı tadilatlarında beklediğimiz en önemli işlevlerden biri de su yalıtımı sağlamasıdır. Kiremit çatı örtüleri dış hava şartları ve üzerinde gezilmesi nedeniyle hasar aldığında kendisinden beklenen görevleri yerine getirememeye  başlar, bu durum oluştuğunda  çatı ana taşıyıcı elemanları ve çatı döşemesi suya maruz kalmış olur. Kiremit çatı örtülerinin eski performansına kavuşmaları için yapılan uygulamalara çatı aktarma uygulaması denir.

Çatı aktarma uygulaması genel olarak 5 aşamada gerçekleştirilir;

1) Kiremitlerin Kontrolü : Çatı kiremitleri kontrol edilerek kırık olanlar ile tekrar kullanılabilecek olanlar birbirlerinden ayrılır. Çatı aktarma maliyeti düşünülerek, kiremit kontrolü esnasında kiremitlere zarar verilmemesine dikkat edilmelidir. 

    

  

2) Çatı Tahtalarının Onarılıp Güçlendirilmesi : Çatı taşıyıcı elemanları (ahşap karkas) kontrol edilerek hasarlı olanlar yenileri ile değiştirilir.

  

3) Gizli Dere / Dere : Çatıda gizli dere bulunuyor ise, havuzlama tekniği ile yalıtım yapılarak yağış sularının içeri sızması engellenir. Çatıdaki asma dereler yenisi ile değiştirilir.

  

4)  Su Yalıtım Örtüsünün Değiştirilmesi : Eski su yalıtım örtüsü sökülerek yerine polyester keçeli kiremit altı örtüsü serilir ya da pürmüz yardımıyla membran  yapıştırma uygulaması yapılır.

  

5) Yeni Kiremitlerin Dizilimi: Kiremitlerin döşenebilmesi için çatıda merteklerin üzerine kiremit altı tahtası çakılması ve bu tahta kaplamaların üzerine de nitelikli bir su geçirmez bitümlü membran örtü serilmesi gerekir. Çıtalar çakıldıktan sonra kiremit dizilimleri yapılır.

    

  

Çatı aktarma işiniz yeni kiremitlerin dizilimiyle tamamlanmış oldu. Kiremit dizimi bittikten sonra kısa bir su tutarak yıkayıp temiz görüntü sağlayabilirsiniz ve kiremitlerin üzerinde gezilmemesi, eğer gezilecek ise ahşap kalas ile yürüme yolları yapılarak kiremitlerin üzerine gelen yüklerin dengeli dağıtılması çatının uzun yıllar görevini yerine getirmesi açısından önemlidir.

- GÜLE GÜLE KULLANIN...

 

İZMİR DEKORASYON DÜNYASI

TEL: 0232 484 1105 - 0542 211 0141

WEBhttp://izmirdekorasyondunyasi.com/

İNSTAGRAMhttps://www.instagram.com/izmirdekorasyondunyasi/

YOUTUBEhttps://www.youtube.com/channel/UCPv1qTKk9LbhtmxsGvKExCA

 


E bültene Abone Ol

Tüm Kampayalar Hakkında İlk sizin Bilginiz Olsun!