Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

Duyurular ve Haberler

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır


Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

DOLAP KAPAKLARI NASIL BOYANIR

   ALTIN KURALLAR Mutfak Dolap Kapaklarını Boyarken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar; Mutfak değişimlerinde son yıllarda dolap kapaklarını istediğimiz renge boyama dönemleri başladı. Renkli mutfak dolapları dekorasyon düzenlemelerinde trend haline geldi. Üstelik birkaç tüyolarla, kapaklarınızı ve çekmecelerinizi boyayarak mutfağınıza yepyeni bir görünüm kazandırmış oluyorsunuz. Yapılan işlemin basit olması evini değiştirmek isteyenlere alternatif sağlamaktadır. Dolap boyama işlemi basit olmasına karşın dikkat ve titizlik isteyen bir durumdur. Aksi taktirde yaptığınız işlemde boyanın tutmaması, kabarması, renk değişimi vs. sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Biz İZMİR DEKORASYON DÜNYASI olarak yıllardan beri bu işleri yapıp edindiğimiz tecrübeleri sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıda yazılı olan dolap kapaklarını boyama kurallarını takip ettiğiniz sürece yaptığınız işlemden memnun kalacaksınız.


- İlk olarak dolap kapaklarınızı boyamaya karar verdiğiniz zaman en az 2 gününüzü bu işle geçireceğinizi unutmayın. Varsa planlarınızı bu süreye göre ayarlayın.
- Planlarınızı yaptıktan sonra kapaklarımıza başlayabiliriz...
- Mutfak dolapları boyanırken ilk önce dolap kapaklarını ya da çekmecelerini yerinden çıkarmamız gerekli. eğer bunu yapamıyorsak dolabın iç kısımlarını kağıt bant ve gazete yardımıyla kaplamamız gerekli. Aslında olması gereken dolabın tüm elementlerini çıkartıp boya bulaşmayacak şekilde kapakların boyanması gerekli yoksa kapaklar haricinde boya değmiş alanlar görüntüyü hiçte hoş bir duruma getirmeyecektir.

- Boyama işlemindeki en büyük hayal kırıklığı işlem bittikten sonra karşılaşılan sorun harcadığımız emeğin beklenilen karşılığını alamamamızdır. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için ilk önce düz ve pürüssüz bir yüzey oluşturmamız lazım. Bunun için elimizde;
- dolgu(ahşap) macunu ve yardımcı elemanları(spatula ve alçı küreği),
- ortalama 180 veya 150 numara zımpara, olması gerekli. Çıkardığımız kapaklarda çatlaklık veya aşınma olan yerleri spatula ve alçı küreği yardımıyla macun sürüp girinti kısımları yüzeyi fazla taşırmadan doldurmamız gerkli. Dolum yapıldıktan sonra kurumaya bırakıp ve sonrasında macunun kalınlığına göre zımpara ile o alanı düzleştirmemiz gerekli.

    
- Daha sonra macun sürmediğiniz alanlara dahi hafif bir şekilde zımparanızı gezdirerek o alandaki çapak ve tozları arındırarak kapağı daha pürüzsüz bir zemine kavuşturacaksınız. Yoksa yüzeyleri tozdan arındırmamak büyük bir hatadır. Fırçayı boyaya daldırmadan önce dolaplarınızın yüzeylerini tozdan tamamen arındırın. Aksi takdirde kumun üstünü boyamışsınız gibi bir görünüm elde edersiniz.
 

- Kapaklarınızın boyaya hazır olduğundan eminseniz almış olduğunuz boyayı inceltici malzemesiyle süt ila yoğurt kıvamı arasında bir inceliğe getirin. Bu inceliği kullandığınız rulo ve fırçanın tutumuna görede ayarlayabilirsiniz. Önemli olan çok yoğun(kalın) kıvamda olup rulo izi bırakmak, hareketlerinizi zorlaştırmayacak şekilde veya çok ince olup akıntı sağlamayacak kıvamda olması gerkli.

- Bu aşamaya kadar herşey hazır ise HAYDİ BAŞLAYALIM boyaya,

  • ilk önce fırça yardımıyla rulonun gire-meyeceği alanları kestirip fırça ile boyuyoruz, daha sonra rulo ile birinci katımızı iyi bir perday ile yani rulo izi bırakmayacak şekilde bunuda sürdüğümüz her kapağı ruloyu boyaya batırmadan son kez üzerinden sürerek izleri ortadan kaldırmış olacağız.​

  • Birinci kat boyamız bittiktan sonra ortalama 5-6 saat bekleyip(parmağımızı çok hafif bir şekilde kapağın görünmeyen kızmına dokundurup yapışma olmuyorsa) kapaklarımız ikinci kat boyaya hazırdır.

  • İkinci kat boyamızı da aynı şekilde fırça yardımıyla kestirmesini yapmalıyız. 

  • Daha sonra rulo ile önce dikey sonra yatay olarak rolomuzu gezdirmeliyiz. Eğer yaptığımız bu işlemde kesik kesik iz bırakıyorsak ikinci/üçüncü kapağı boyadıktan sonra iz kalan kapağı rulomuzu çok az bir şekilde boya bandırarak problemli kapağın tüm yüzeyi olmak üzere tekrar üzerinden geçebilirsiniz. Fakat bu işlemi aynı kapak üzerinde çok kez yapmayın aksi durumda kalın bir katman oluşturup boyanın kendiliğinde kabuklaşma, akıntı veya engebeli bir yüzeyin oluşmasına meyil verebilirsiniz.

​   İşlemlerimiz bu kadar. Kapaklar harika görünüyor ve unutmayın bunlar sizin eseriniz.Eminim yapmış olduğunuz işi çok beğendiniz.Ben sizlere edindiğim tecrübelerden ve kazandığım fikirlerle sizlere murfak dolap kapakları nasıl boyanır anlatmaya çalıştım. Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Aşağıda görmüşolduğunuz gibi ESKİ-YENİ hali olamak üzere boyanan kapakların mutfak üzerindeki atmosferini görebilirsiniz.

  

  Yukarıdaki yazımda sizlere yardımcı olmak için evde mutfak dolapkapaklarını boyama ile ilgili gerekli kısa fakat önemli bilgiler vermeye çalıştım. Blog yazım ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz İNSTAGRAM ve YOUTUBE hesabıma göz atabilirsiniz.
   Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim ayrıca verdiğim bilgiler de sizlere yardımcı olduysa ne mutlu bana. Her işinizde kolaylıklar olsun hoşça kalın. :)

__________________________________________________________________________________________________________
İZMİR DEKORASYON DÜNYASI olarak hazırlamış olduğumuz fikir yazımızı okuduğunuz için
çok teşekkür ederiz. Sizlerde bu tarz ve dahi nice 
DEKORASYON UYGULAMALARINA sahip olmak ve yaptırmak isterseniz aşağıda vermiş olduğumuz bilgiler ile bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ. Hoşça kalın...

0232 484 1105  0542 211 0141  @izmirdekorasyondunyasi  //izmirdekorasyondunyasi
_______________________________________________________________________________________________

İzmirde tadilat yapan firmalar / İzmirde dekorasyon firmaları / İzmirde mutfak tadilatı yapan firmalar
İzmirde banyo tadilatı yapan firmalar / İzmirde anahtar teslim tadilat yapan firmalar / Yeni dekorasyon fikirleri
Yeni dekorasyon modelleri / İzmirde dış cephe yalıtım firmaları / Tadilat yaparken nelere dikkat etmeliyiz


E bültene Abone Ol

Tüm Kampayalar Hakkında İlk sizin Bilginiz Olsun!