Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

Duyurular ve Haberler

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır


Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

   Mutfak Dolap Kapaklarını Boyarken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar;   Mutfak değişimlerinde son yıllarda dolap kapaklarını istediğimiz renge boyama dönemleri başladı. Renkli mutfak dolapları dekorasyon düzenlemelerinde trend haline geldi. Üstelik birkaç tüyolarla, kapaklarınızı ve çekmecelerinizi boyayarak mutfağınıza yepyeni bir görünüm kazandırmış oluyorsunuz. Yapılan işlemin basit olması evini değiştirmek isteyenlere alternatif sağlamaktadır. Dolap boyama işlemi basit olmasına karşın dikkat ve titizlik isteyen bir durumdur. Aksi taktirde yaptığınız işlemde boyanın tutmaması, kabarması, renk değişimi vs. sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Biz İZMİR DEKORASYON DÜNYASI olarak yıllardan beri bu işleri yapıp edindiğimiz tecrübeleri sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıda yazılı olan dolap kapaklarını boyama kurallarını takip ettiğiniz sürece yaptığınız işlemden memnun kalacaksınız. 

- İlk olarak dolap kapaklarınızı boyamaya karar verdiğiniz zaman en az 2 gününüzü bu işle geçireceğinizi unutmayın. Varsa planlarınızı bu süreye göre ayarlayın.

- Planlarınızı yaptıktan sonra kapaklarımıza başlayabiliriz...

- Mutfak dolapları boyanırken ilk önce dolap kapaklarını ya da çekmecelerini yerinden çıkarmamız gerekli. eğer bunu yapamıyorsak dolabın iç kısımlarını kağıt bant ve gazete yardımıyla kaplamamız gerekli. Aslında olması gereken dolabın tüm elementlerini çıkartıp boya bulaşmayacak şekilde kapakların boyanması gerekli yoksa kapaklar haricinde boya değmiş alanlar görüntüyü hiçte hoş bir duruma getirmeyecektir.

- Boyama işlemindeki en büyük hayal kırıklığı işlem bittikten sonra karşılaşılan sorun harcadığımız emeğin beklenilen karşılığını alamamamızdır. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için ilk önce düz ve pürüssüz bir yüzey oluşturmamız lazım. Bunun için elimizde;

- dolgu(ahşap) macunu ve yardımcı elemanları(spatula ve alçı küreği),

- ortalama 180 veya 150 numara zımpara, olması gerekli. Çıkardığımız kapaklarda çatlaklık veya aşınma olan yerleri spatula ve alçı küreği yardımıyla macun sürüp girinti kısımları yüzeyi fazla taşırmadan doldurmamız gerkli. Dolum yapıldıktan sonra kurumaya bırakıp ve sonrasında macunun kalınlığına göre zımpara ile o alanı düzleştirmemiz gerekli.

     

- Daha sonra macun sürmediğiniz alanlara dahi hafif bir şekilde zımparanızı gezdirerek o alandaki çapak ve tozları arındırarak kapağı daha pürüzsüz bir zemine kavuşturacaksınız. Yoksa yüzeyleri tozdan arındırmamak büyük bir hatadır. Fırçayı boyaya daldırmadan önce dolaplarınızın yüzeylerini tozdan tamamen arındırın. Aksi takdirde kumun üstünü boyamışsınız gibi bir görünüm elde edersiniz.

- Kapaklarınızın boyaya hazır olduğundan eminseniz almış olduğunuz boyayı inceltici malzemesiyle süt ila yoğurt kıvamı arasında bir inceliğe getirin. Bu inceliği kullandığınız rulo ve fırçanın tutumuna görede ayarlayabilirsiniz. Önemli olan çok yoğun(kalın) kıvamda olup rulo izi bırakmak, hareketlerinizi zorlaştırmayacak şekilde veya çok ince olup akıntı sağlamayacak kıvamda olması gerkli.

- Bu ana kadar herşey hazır ise HAYDİ BAŞLAYALIM boyaya,

  • ilk önce fırça yardımıyla rulonun gire-meyeceği alanları kestirip fırça ile boyuyoruz, daha sonra rulo ile birinci katımızı iyi bir perday ile yani rulo izi bırakmayacak şekilde bunuda sürdüğümüz her kapağı ruloyu boyaya batırmadan son kez üzerinden sürerek izleri ortadan kaldırmış olacağız.​

  • Birinci kat boyamız bittiktan sonra ortalama 5-6 saat bekleyip(parmağımızı çok hafif bir şekilde kapağın görünmeyen kızmına dokundurup yapışma olmuyorsa) kapaklarımız ikinci kat boyaya hazırdır.

  • İkinci kat boyamızı da aynı şekilde fırça yardımıyla kestirmesini yapmalıyız. 

  • Daha sonra rulo ile önce dikey sonra yatay olarak rolomuzu gezdirmeliyiz. Eğer yaptığımız bu şlemde kesik kesik iz bırakıyorsak ikinci/üçüncü kapağı boyadıktan sonra iz kalan kapağı rulomuzu çok az bir şekilde boya kullanarak tekrar üzerinden geçebilirsiniz. Fakat bu işlemi aynı kapak üzerinde çok kez yapmayın aksi durumda kalın bir katman oluşturup boyanın kendiliğinde kabuklaşma, akıntı veya engebeli bir yüzeyin oluşmasına meyil verebilirsiniz.

   

 

  

 

Sizler için derleyip paylaştığım bu yazıya zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Sizlerde evlerinizde muhteşem detay ve dekorasyonlara sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. HOŞÇAKALIN....

- ufak alanlara büyük değişimin adresi... İZMİR DEKORASYON DÜNYASI ☎️ 0232 484 1105 


E bültene Abone Ol

Tüm Kampayalar Hakkında İlk sizin Bilginiz Olsun!